blog 5

Granie na rurkach jest bardzo popularne w USA. Praktycznie większość popularnych dziecięcych melodii jest na nie opracowana. Rurki wykonane są z jednej średnicy i można ich kupi w każdym sklepie instalacyjnym. Gwarantuje to łatwe i tanie a szczególnie trwałe wykonanie. Załączony mały ebook pozwala samemu wykonać komplet rurek do grania jak i pokazuje tablicę według której można grać. Rurki są odpowiednikiem płytek cymbałków co ułatwia znalezienie i dobranie melodii. Życzymy fajnej zabawy.

Gdy byłem ostatnio na Giewoncie w piękny dzień latający helikopter GOPR-u przeszukiwał z powietrza teren, Wyraźnie obserwatorzy czegoś albo kogoś szukali. Ludzie na szlaku zupełnie oszaleli. Podskakiwali machali rękami. Helikopter podniósł się wyżej i wykonał nawrót. Później ponownie zawisł w powietrzu i przeszukiwał teren. Zastanawiałem się ile w tym czasie zużył paliwa? Nikt nie podał sygnału do helikoptera. Nikt się nawet nie zastanowił, że podskakując, machając rękami zwracamy na siebie uwagę. Ile paliwa zużywa helikopter podczas 1 minuty akcji ratowniczej?

Wszystko zaczęło się od artykułu anglojęzycznego o deficycie budżetowym USA. Podawali tam że: Bezpośrednio możemy odczytać, że deficyt USA w 2017 roku wyniósł

666 bilionów dolarów.  

Dla osób chociaż trochę orientujących się w ekonomii państw, kwota ta jest niedorzeczna. Gdzie tkwi błąd?

KOSTKI LODU 22

W szklance pływaja dwie kostki lodu. Jak kostki lodu sie roztopia to:

1. pozim wody podniesie się

2. Poziom wody opadnie

3. Poziom wody nie ulegnie zmianie.

Zamieszczamy mały ebook z rysunkiem jak wykonać przestrzenną iluzję optyczna. Jest to smon Jerrego Andrusa. Mimo, że smok nie posiada żadnych elementów ruchomych i jest bryłą sztywną to przy zmianie kąta obserwacji wyraźnie "porusza głową". Życzymy miłej zabawy.

Tysiące ludzi z całego świata próbuje rozwikłać niezwykłą zagadkę rzeźby ustawionej przed siedziba CIA. Wszystko zaczęło się niepozornie. W latach 80. CIA rozpisało konkurs na rzeźbę, która miała się stać ozdobą siedziby agencji. Wygrał Jim Sanbron, który przy pomocy jednego z pracowników CIA stworzył szyfr a właściwie cztery szyfry i umieścił je na obelisku. Kryptolodzy-amatorzy po latach dociekań w końcu odczytali trzy inskrypcje. Zajęło im to 7 lat. Czwarty szyfr nie został rozwiązany do dziś.

Agent 007 James Bond został wyrzucony z samolotu bez spadochronu.Wyladował i nic mu sie nie stało. Jak James Bond uratował woje życie?

narysuj bez odrywania 2

Narysuj przedstawioną figurę na rysunku bez odrywania ołówka od kartki papieru i w taki sposób aby aby linie się nie przecinały podczas rysowania.

budzik babci 12

Proste obliczenie wskazuje, że po godzinie 9.00 mała wskazówka pokryje sie z dużą wskazówka o godzinie 9, 49 i 55 sek. O której godzinie pokryje sie mała wskazówka z dużą wskazówką po godzinie 11.00 ?

Po pastwisku idzie stado krów. Jedna z nich idzie na przedzie, przed dwiema. Jedna idzie za dwiema. A jedna idzie pomiedzy dwiema. Ile krów liczy stado?

Obcy znają dużo lepiej alfabet języka polskiego niż sami Polacy. Jeśli w alfabecie a=1 to znając alfabet języka polskiego odczytaj wiadomość jaką przekazali nam Obcy. Jeśli myślisz, że znasz alfabet języka polskiego i wydaje ci się łatwe to zadanie, to się bardzo mylisz.  

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, Jeśli umiesz dobrze liczyć i jesteś bardzo spostrzegawczy to bardzo szybko znajdzeisz pomyłkę.

EBOOK JECNO CIĘCIE 2

Zamieszczamy mały ebook z rysukami jak wykonać ciekawą sztuczkę matematyczną. Składamy kwadratową kartkę papieru  kilka razy w odpowiedni sposób. Po wykonaniu tych zgięć robimy TYLKO jedno proste cięcie nożyczkami. Poskładana, kwadratowa kartka papieru rozpada sie na 9 jednakowych kwadratów. Gwarantuje - ROBI WRAŻENIE. 

Mennica brytyjska emituje monety 20 pensów oraz 50 pensów o bardzo ciekawym i specyficznym kształcie. Kształt ten, nie jest tylko fenaberią projektanta - artysty.  Kształt monety jest przemyślany, dokładnie określony i oparty na bardzo precyzyjnie sformułowanych zasadach matematycznych. Nie jest to, wbrew pozorom siedmiokąt foremny. Kształt  monety jest tylko na nim oparty. Dlaczego kształt monet brytyjskich jest tak wyrafinowany a jednocześnie bardzo ściśle związany z matematyką?

2 CIĘCIA

Łatwo jest przeciąć kwadratową kartkę na 9 jednakowych kwadratów przy pomocy czterech protych cięć nożyczkami. Jednak jak za pomocą dwóch prostych cięć nożyczkami przeciąć kwadratową kartkę papieru na 9 /słownie dziewięć/ jenakowych kwadratów?  

Błazen w swoich swawolach bardzo zdenerwował Króla. Król aby go uciszyć rzekł do błazna: 

- Jesli powiesz prawdę to Cię zetnę

- Jeśli natomiast skłamiesz to cie powieszę.

Smutny Błazen poszedł do swojej komnaty

Wrócił na następny dzień i powiedział...

Właśnie co powiedział błazen, żeuratował swoje życie.

Wszyscy fascynują się potęgą finansową Templariuszy. Jednak nikt do końca nie wie jak zarządzano tak ogromnym kapitałem. Złoto było bardzo ciężkie. Trudne do transportu i jeszcze trudniejsze do ochrony podczas przewozu. Wokół tego kręciła się bezbłędna karuzela papierowa zawierająca dokumentacje prawdopodobnie milionów transakcji i poborów podatkowych. Kto tym zarządzał? Widzimy zawsze rycerzy. Czerwone krzyże. Ciężkie miecze. A w tle są ci co nie mają czerwonych krzyży, ciężkich mieczy, ale mają coś, co zapewnia im bezwzględną ochronę przez braci zakonnych aż po śmierć - są to "zielone kaptury" - bankierzy Zakonu Templariuszy.  

Mały statek turystyczno-spacerowy popłynął inną trasą niż zwykle. Dopłynął do mostku pod którym nie mógł przepłynąć. Gdyby miał o 5 cm niższy dach to przepłynąłby pod mostkiem. Na moście stali gapie  i czekali co robi kapitan. Kapitan wpadł na genialny pomysł i przepłynął pod mostkiem. Co zrobił kapitan małego statku?