Tysiące ludzi z całego świata próbuje rozwikłać niezwykłą zagadkę rzeźby ustawionej przed siedziba CIA. Wszystko zaczęło się niepozornie. W latach 80. CIA rozpisało konkurs na rzeźbę, która miała się stać ozdobą siedziby agencji. Wygrał Jim Sanbron, który przy pomocy jednego z pracowników CIA stworzył szyfr a właściwie cztery szyfry i umieścił je na obelisku. Kryptolodzy-amatorzy po latach dociekań w końcu odczytali trzy inskrypcje. Zajęło im to 7 lat. Czwarty szyfr nie został rozwiązany do dziś.

ji sanbron cia

Tysiące ludzi z całego świata próbuje rozwikłać niezwykłą zagadkę rzeźby ustawionej przed siedziba CIA. Wszystko zaczęło się niepozornie. W latach 80. CIA rozpisało konkurs na rzeźbę, która miała się stać ozdobą siedziby agencji. Wygrał Jim Sanbron, który przy pomocy jednego z pracowników CIA stworzył szyfr a właściwie cztery szyfry i umieścił je na obelisku. Kryptolodzy-amatorzy po latach dociekań w końcu odczytali trzy inskrypcje. Zajęło im to 7 lat. 

Pierwsza ma charakter poetycki, druga enigmatyczny, a trzecia jest fragmentem relacji egiptologa Howarda Cartera, któremu udało się otworzyć grób Tutenhamona. 

Czwarta do dziś pozostaje nieznana. Debatują nad nią najtęższe głowy, a Dan Brown wykorzystał ten motyw w swoich bestsellerowych powieściach.  A czas mija, rzeźbiarz ma już 65 lat, i sam się obawia, że swą tajemnicę zabierze ze sobą do grobu. Jim Sanbron wykonał bardzo wiele ciekawych rzeźb. Kilka z nich ma znamiona przestrzennych zagadek kryptograficznych.

jim sorbron cia 2

Zaciekawiają, inspirują, pobudzają zwiedzających do próby rozwiązania. Można się zastanawiać: czy jest to sztuka użyteczna? Skoro jest wykorzystywana do pobudzania ludzi do myślenia, to w pewnym zakresie znaczenia tego słowa na pewno tak.