Mennica brytyjska emituje monety 20 pensów oraz 50 pensów o bardzo ciekawym i specyficznym kształcie. Kształt ten, nie jest tylko fenaberią projektanta - artysty.  Kształt monety jest przemyślany, dokładnie określony i oparty na bardzo precyzyjnie sformułowanych zasadach matematycznych. Nie jest to, wbrew pozorom siedmiokąt foremny. Kształt  monety jest tylko na nim oparty. Dlaczego kształt monet brytyjskich jest tak wyrafinowany a jednocześnie bardzo ściśle związany z matematyką?

Mennica brytyjska emituje monety 20 pensów oraz 50 pensów o bardzo ciekawym i specyficznym kształcie. Kształt ten, nie jest tylko fenaberią projektanta - artysty.  Kształt monety jest przemyślany, dokładnie określony i oparty na bardzo precyzyjnie sformułowanych zasadach matematycznych. Nie jest to, wbrew pozorom siedmiokąt foremny. Kształt  monety jest tylko na nim oparty.

mennica 15

Dlaczego wybrano taki kształt?

Co ma z tym wspólnego Franz Reuleaux - niemiecki konstruktor  maszyn? 

Mało popularny ale znany jest trójkąt Franza Reuleauxa.

 mennica 17   mennica 16

Zupełnie nie znane są wielokąty Reuleauxa. Czym charakteryzują się te wielokąty?

Mają jednakową szerokość. Mogą się toczyć jak koło i nie zmieniają podczas toczenia swojej wysokości.   Bardzo ciekawa własność. Ale dlaczego wielokąt a właściwie siedmiokąt Reuleauxa został wybrany na kształt monety przez mennicę brytyjską.

mennica 12

Zacznijmy od ilości i rodzaju bilonu używanego w Wielkiej Brytanii.

W Wielkiej Brytanii używanych jest kilka monet o różnych wymiarach i nominałach. Powstało pytanie: jak nie pomylić monet 1-2 funtowych z monetami 20-50 pensowymi. Postanowiono wybić monety o innym, nie kołowym kształcie. Ale jaka miałaby to być moneta aby się toczyła? Musi mieć jednakowy wymiar przy toczeniu do automatów płatniczych i musi różnić się kształtem od dotychczas produkowanych monet. Wybrano wielokąt  Reuleauxa.

Czym sobie na to zasłużył?

 mennica 18

Miał własność zachowania jednakowej szerokości podczas toczenia. Nie posiadał kształtu kołowego. Mógł być używany w automatach płatniczych. Moneta nie jest czystym siedmiokątem foremnym. Krawędzie monety są zaokrąglone i są fragmentami  okręgu którego środek jest w przeciwległym wierzchołku krawędzi.

mennica 11

 

W taki sposób tajniki matematyki przenikły do mennicy brytyjskiej. W taki sposób WIELOKĄTY REULEAUXA przetrwały zakręty historii i na stałe goszczą w naszym życiu. Innym słynnym zastosowania trójkątów Reuleauxa jest kształt  przekroju tłoka obrotowego  silnika Wankla – ale to jest już temat, na całkiem inny odrębny artykuł.   

 

ghdfghdfghd