Gdy byłem ostatnio na Giewoncie w piękny dzień latający helikopter GOPR-u przeszukiwał z powietrza teren, Wyraźnie obserwatorzy czegoś albo kogoś szukali. Ludzie na szlaku zupełnie oszaleli. Podskakiwali machali rękami. Helikopter podniósł się wyżej i wykonał nawrót. Później ponownie zawisł w powietrzu i przeszukiwał teren. Zastanawiałem się ile w tym czasie zużył paliwa? Nikt nie podał sygnału do helikoptera. Nikt się nawet nie zastanowił, że podskakując, machając rękami zwracamy na siebie uwagę. Ile paliwa zużywa helikopter podczas 1 minuty akcji ratowniczej?

 

Zawsze sobie obiecywałem, że napiszę parę słów na ten temat.  Będąc latem  w drodze na Giewont , w powietrzu latał helikopter ratowniczy GOPR-u. Widać było, że przeszukuje teren. Zatrzymywał się, przesuwał kawałek, znów się zatrzymywał. Widać było wychylone postacie obserwatorów z otwartych drzwi. A ludzie zachowywali się jak ogłupiałe zwierzątka. Podskakiwali, wymachiwali rękami. Zachowywali się w sposób nieracjonalny. Jakby to oni w tym momencie najbardziej potrzebowali pomocy. W pewnym momencie helikopter nadleciał  w pobliże grani gdzie szliśmy szlakiem i wtedy młodzież jednej z grup zwariowała zupełnie. Nikt nie był wstanie  nad tym wszystkim zapanować. 

Czy ktoś się zastanowił, że obsługa helikoptera w tym momencie sprawdzała, czy może to ta grupa potrzebuje pomocy?

Helikopter zużywa około 200 do 300 litrów paliwa na godzinę/ piszę w przybliżeniu około aby nie wywoływać niepotrzebnej dyskusji/. Na minutę daje to 4-5 litrów paliwa. Zbiorniki zwierają około 900 litrów paliwa. To starcza na 2,5 do 3 godzin lotu. Każda minuta tu jest bardzo ważna. Szczególnie podczas akcji ratowniczych. Kończy się paliwo i bez względu na istniejącą sytuację helikopter odchodzi, aby nie zginęła załoga i ratownicy. Musi dotrzeć do bazy, zatankować i wrócić na miejsce akcji. Jeśli coś przeoczy lub nie dopilnuje, to nie doleci do bazy tankowania. I powrót na miejsce akcji przedłuży się o kilka godzi. 

WAŻNE!!! Wręcz BARDZO  WAŻNE!!!

HELIKOPTER1

Nauczyć się dwóch podstawowych sygnałów do helikoptera.  Nie jest to takie trudne -  podnieść prawą rękę do góry jak leci helikopter. Wtedy obserwator i pilot widzą, że to nie jest to miejsce, którego szukają, a ludziom nic nie zagraża. 

HELIKOPTER 2

W przypadku konieczności wezwania pomocy, sygnał do helikoptera jest podniesieniem obu rąk. Jeżeli jest skierowany do helikoptera w miejscu widocznym, na pewno zostanie sprawdzony i helikopter wykona nawrót celem potwierdzenia.  Pamiętajcie o tym gdy nadlatuje helikopter. Jeśli nie potrzebujecie pomocy podajcie sygnał  NIE – NIE POTRZEBUJEMY POMOCY. Jeśli helikopter jest w powietrzu to na pewno potrzebuje jej kto inny.

 

 

Żeby zobaczyć poniższą treść musisz się zalogować ...

Żeby pobrać plik musisz być zalogowany ...

{access view=registered} Only registered users can view this portion of the article. {/access} To exclude a group from viewing an article, use the exclamation mark (!) before the group name. {access view=!registered} Any group other then registered can view this portion of the article. {/access} Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save