.

LEKCJA ŻYCIE GÓRALI

E-mail Print PDF

CZYLI PRZYCZYNY ZANIKU PASTERSTWA NA TERENACH GÓRSKICH, PRACA I ŻYCIE NA HALI

 

Zajęcia z regionalistyki są oparte na prezentacji eksponatów związanych z życiem codziennym górali regionu żywieckiego. Spotkanie jest interaktywne i zaczepia tematycznie o techniczne aspekty życia codziennego np. jak górale smarowali kapelusze góralskie żywicą i dlaczego ta żywica nie kleiła się do rąk. Jak zbudowana jest foremka na oscypek i w ogóle dlaczego tak się nazywa. Dlaczego w maszynach rolniczych są powykrzywiane szprychy. Czym
była tak zwana suka furmańska i do czego służyła. Jak działał zaciągacz furmański. Wtedy okazuje się, że górale, mimo nie posiadania wykształcenia wspaniale posługiwali się wiedzą techniczną przekazywaną z pokolenia na pokolenie.


Zaczepiamy także o folklor góralski. O ubiór. Jak to było z bielizną naszych babek i dlaczego spodnie góralskie, tak zwane bukowe gryzą. Dlaczego musiało się pod nimi nosić latem i zimą kalesony a raczej gacie.

Zaczepiamy o socjologie tamtych czasów.  Dlaczego góralki nie chciały wychodzić za maż za juhasów  i pasterzy owiec. Skąd wziął się napływ obcokrajowej siły roboczej jak Niemcy, Czesi, Węgrzy na Żywiecczyznę. Przedstawiamy też dlaczego zanikło pasterstwo na Żywiecczyźnie i już się nigdy w formie tradycyjnej nie odrodzi. Pokazujemy ile  aspektów się na to złożyło. Jak to jest powiązane z cena miesa owczego z cena wełny, której nikt nie skupuje, z przemysłem wełnianym i  ku zaskoczeniu słuchaczy także bawełnianym.

Przedstawiamy także dlaczego pieniądze górale nazywają dudkami.  Jak to się ma do historii naszego regionu. Jak to jest powiązane z historią innych regionów świata. Pokazujemy co dudki góralskie maja wspólnego z pięknym ptakiem jakim jest dudek i  co to wspólnego z Kompanią Wschodnioindyjską – uznawaną do dziś za największą korporację na świecie.

Oczywiście wyjaśniamy  skąd w kapeluszu góralskim są muszelki kauri  oraz do czego służył szeroki pas bacowski. Do czego służyła ciupaga. Zaskoczeniem dla wszystkich jest stwierdzenie, że była to broń i służyła do walki. Ale przeciw komu i dlaczego w pewnym momencie całkowicie zanikła. Podczas pokazu można zobaczyć także żywieckie kierpce z jednej łaty z małymi łatkami.

W zależności od zaciekawienia uczestników pokazu tematyka jest rozwijana w kierunku prowadzonej dyskusji.

ZWIEDZANIE WYSTAWY
POKAZY Z CIEKŁYM AZOTEM
POKAZ PRÓŻNIA
POKAZ 10 DOŚWIADCZEŃ
POKAZ ZRÓB TO SAM
WARSZTATY GEOLOGICZNE
WARSZTATY ZABAWKI FIZYCZNE
WARSZTATY BRYŁY GEOMETRYCZNE
LEKCJA JEDNOSTKI FIZYCZNE
LEKCJA ŻYCIE GÓRALI
LEKCJA HISTORIA BIZNESU
ZAJĘCIA TWÓJ POMYSŁ
URODZINY IMIENINY