• Home
  • CO MA GONDOLA WENECKA Z KAMIENIA CELTYCKIEGO?

CO MA GONDOLA WENECKA Z KAMIENIA CELTYCKIEGO?

 

 

Kamienie celtyckie były znane już od bardzo dawna. Jedna dopiero lata 70-80 XX wieku sprawiły, że temat stał się popularny. Zaczęto publikować prace naukowe w tym temacie jednak praktycznie niezrozumiałe dla przeciętnego zjadacza chleba. Tworzono symulacje numeryczne i mieszano pojęcia z dziedziny fizyki i matematyki tworząc skomplikowane wzory matematyczne opisujące ruch kamienia celtyckiego. Praktycznie sprowadza się to obserwacji ruchów kamienia celtyckiego. Jeśli zacznie obracać się go w jedną stronę to nic się nie dzieje i powoli wyhamuje i zatrzyma się. Obracając go w druga stronę zacznie się chybotać i zatrzyma się ale zacznie wykonywać ruch w druga stronę. Właśnie ten moment zatrzymania i zgromadzenia w sobie takiej ilości energii, że mimo rzeczywistego zatrzymania się, rozpoczyna ruch w przeciwnym kierunku jest taki dla fizyków i matematyków ekscytujący. Tajemnicą jest niesymetryczne profilowanie kamienia. Symulacja komputerowa przeprowadza w 2015 roku udowodniła, że właśnie ten niesymetryczny rozkład masy powoduje zakłócenia w ruchu kamienia. Chybotanie się kamienia, wydawałoby się bardzo chaotyczne jest mechanizmem napędowym gromadzenia energii i późniejszym sposobem oddania jej w następstwie ruchu obrotowego w przeciwnym kierunku. Wykazano także bardzo ważny i istotny wpływ tarcia w całym procesie. Tarcie jest również niesymetrycznie rozłożone i oddziałuje na powierzchnie w polu o kształcie elipsy.

 

JEŻELI CHCESZ CZYTAĆ DALEJ WPISZ SIĘ NA LISTĘ

Loading...

 

Okazało się, ze gondole weneckie maja budowę a właściwie rozkład masy podobny do kamieni celtyckich. Dzięki temu gondolier napędzający i sterujący gondolą z jednej strony, nie ma problemu, że będzie się ona obracać w miejscu. W gondolach niesymetryczność masy uzyskuje się dodatkowym balastem ze sztab żelaza. Balast dopasowany jest do miejsca w którym stoi gondolier oraz do jego ciężaru. Jest to taka mała tajemnica gondolierów weneckich. Można zauważyć, że puste gondole stojące na wodzie są zawsze przechylone na jedną stronę.

Zasada działania kamieni celtyckich została wykorzystana w zabawkach o tej nazwie. Zabawki fascynują i zastanawiają jak trudne są zawiłości nauki a szczególnie jej fizyczne czy matematyczne wyjaśnienia.

 

[/stu]
24 maja 2020
Categories:
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial