• Home
  • DAWID I GOLIAT ODWIECZNA WALKA DWÓCH BALONÓW

DAWID I GOLIAT ODWIECZNA WALKA DWÓCH BALONÓW

DAWID I GOLIAT ODWIECZNA WALKA DWÓCH BALONÓW

Historia tego doświadczenia zaczyna się na amerykańskim uniwersytecie gdzie grupa studentów miała robić pokazy naukowe dla małych dzieci. Przy pomocy słomek i baniek mydlanych pokazywali proste doświadczenia przeznaczone dla dzieci przedszkolnych. Mając dwie słomki z nadmuchanymi bańkami, połączyli je i ku ich wielkiemu zdziwieniu powietrze z mniejszej bańki przeszło do drugiej, większej banki, która się powiększyła. Studenci wręcz wpadli w osłupienie. Powtarzali to doświadczenie wiele razy i zaangażowali w rozwiązanie te zjawiska profesorów katedr uniwersytetu. Nikt nie potrafił wyjaśnić, dlaczego podczas połączenia dużego i małego balonu przy pomocy rurki czy przewodu powietrznego powietrze przechodzi z balonu mniejszego do balonu większego. Zaprzecza to wszelkiej logice myślenia i wydawałoby się, że i podstawowym prawom fizyki.

Doświadczenie stało się popularne w środowisku fizyków i została wyznaczona nagroda za prawidłowe i akceptowalne przez środowisko fizyków rozwiązanie tego problemu. Jak to zwykle bywa „tam gdzie są dwie opinie jest pięć kontr opinii” skutecznie zaprzeczających proponowanym rozwiązaniom. Przyjmowano różne sposoby rozwiązań. Jedni opierali się na prawie Pascala inni dowodzili słuszności na bazie napięcia błony powierzchniowej balonów. Jeszcze inni liczyli siłę ciśnienia atmosferycznego i porównywali to z powierzchnią małego i dużego balonu. Temat nadal budzi wiele kontrowersji. Jest tematem wielu bardzo poważnych dyskusji naukowych. Doświadczenie Dawid i Goliat jest często prezentowane na pokazach naukowych z dziedzin powiązanych z powietrzem. Budzi wielkie zaciekawienie i czasami sprawia, że osoby zainteresowane same robią to doświadczenie wpierw ze słomkami i bankami mydlanymi a później budując odpowiedni przyrząd próbują zrozumieć zjawiska jakie zachodzą podczas tego doświadczenia.

Załączony filmik pokazuje jak wygląda doświadczenie Dawid i Goliat. Jednocześnie podaje jedno z wielu kontrowersyjnych rozwiązań co jest przyczyna takiego zachowania balonów.  

NAUKOTECHNIKA – Beskidzkie Mikro Centrum Nauki w Świnnej k. Żywca

Bogdan Martyniak


10 maja 2020
Categories:
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial