• Home
  • NAUKOTECHNIKA – DLACZEGO NIE MA NOBLA Z MATEMATYKI

NAUKOTECHNIKA – DLACZEGO NIE MA NOBLA Z MATEMATYKI

Alfred Nobel, szwedzki przedsiębiorca, który zdobył majątek dzięki wynalezieniu dynamitu postanowił uhonorować tych, którzy w znaczący sposób wpłynęli pozytywnie na losy ludzkości. Ufundował tzw. Nagrodę Nobla, która co roku jest przyznawana w pięciu kategoriach. Brakuje wśród nich matematyki. Dlaczego? Jak mówi jedna z plotek chodziło o kobietę. 

Według redaktorów sledczych zajmujacych sie tematem matematycznegi Nobla i wielkiej milości Alfreda Nobla, piekna Pani miała na imie Signe.  Podobno piękna kobieta, którą Alfred Nobel darzył miłością, wzgardziła jego uczuciem i odeszła z młodym matematykiem, prawdopodobnie był nim znakomity szwedzki uczony Magnus Mittag-Leffler.

Nobel od tamtej pory żywił głęboką niechęć do tej nauki. Zastrzegł też, że nagroda przez niego ustanowiona nie będzie dotyczyć osiągnięć w matematyce. Być może Nobel obawiał się, że w razie objęcia fundowaną nagrodą matematyków jego konkurent byłby do niej niemal stuprocentowym kandydatem.   Nie wszyscy historycy zgadzają się z tą teorią, podając inne powody dla których nie przyznaje się Nagrody Nobla w dziedzinie matematyki. Jednak wszyscy doskonale wiemy ile wojen na tym świecie toczyło się z powodu miłości.

NAUKOTECHNIKA – Beskidzkie, Mikro Centrum Nauki w Świnnej k. Żywca

Bogdan Martyniak


10 grudnia 2019
Categories:
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial