• Home
  • Jakich kompasów używają komandosi wojsk amerykańskich?

Jakich kompasów używają komandosi wojsk amerykańskich?

Jaki kupić kompas?

Jaki kompas jest najlepszy?

Jakich kompasów używają komandosi wojsk amerykańskich.

Zasada jest prosta: Jeśli potrzebuję dojechać do pracy, to nie kupuję TIR-a. Czasami rower wystarczy?

Jeśli chcemy brylować sprzętem w towarzystwie, to kupujemy markowy produkt i to jeszcze o odmiennym najnowszym kształcie, aby dobrze „rzucał się w oczy”. Jednak w praktyce, a właściwie w terenie o wszystkim decyduje przeznaczenie i umiejętność posługiwania się sprzętem.

Tu małe sprostowanie. Uczuleni survivalowcy rozdzielają nazwę kompas i busola. Stanowczo podkreślając, że coś jest busolą. W praktyce zaczyna się to zacierać. Busole nazywane są kompasami. Producenci i dostrybutorzy światowych marek w swoich katalogach używają nazwy kompas. Szczególnie, że nazwą anglojęzyczną jest compass i w środowisku szerszym niż granice Polski operuje się jedną nazwą – COMPASS!

Jeśli potrzebujemy w czasie marszu tylko określić kierunek północny to stosujemy „zasadę Rambo” czyli, zwykły mały kompas, brelok wielkości guzika. Na filmie Rambo miał maleńki kompas umieszczony w rękojeści noża.  Jeśli natomiast poruszamy się w nieznanym terenie i mamy określać azymuty i współpracować równocześnie z mapą, to używamy wojskowego kompasu taktycznego. Jeśli kompas ma służyć tylko do wyznaczania tras na mapach, to używamy specjalistycznych kompasów mapowych i to jeszcze z odpowiednimi podziałkami. Jeśli kompas służy do biegów na orientacje to używamy lekkich i szybkich w działaniu kompasów kciukowych. Nawet wielcy fani GPS-u wrzucają do plecaka jakikolwiek kompas dla, jak to nazywają „spokoju psychicznego”.

Najważniejsze: to umieć się posługiwać kompasem i oczywiście znać jego wszystkie funkcje. Jak się ogląda filmiki dotyczące technik posługiwania się kompasami, to można odnieść wrażenie, że osoby występujące, nigdy tych kompasów nie używały. A już kuriozalnym jest tłumaczenie, że uchwyt kciukowy w kompasie taktycznym służy do podparcia kompasu na policzku, pod okiem celem stabilniejszego celowania.

Najlepiej dowiedzieć się, jakich kompasów używają komandosi wojsk amerykańskich. Działają w różnych strefach klimatycznych oraz w różnych warunkach terenowych. Od pustyń poczynając, na bagnach i wysokich górach kończąc. I tu zaskoczenie!

W armii amerykańskiej komandosi od wielu lat używają jednego typu kompasu. Model jest sprawdzony przez wielokrotne użycie, w wielu misjach wojskowych na całym świecie. Jest to kompas Model 3H Cammenga oraz jego trochę uboższa wersja i o 1/3 tańszy Model 27 Cammenga.

POZORNIE, zarówno Model 27 Cammenga jak i Model 3h Cammenga na wygląd nie różnią się od kompasów, które są gadżetami za kilka czy kilkanaście złotych. Jednak, nie wygląd tu decyduje o jakości, ale odmienność zastosowanych rozwiązań technologicznych. Poczynając od mechanizmów tłumienia ruchów igły magnetycznej, po sposoby oświetlenia tarczy i odporności na wszelkie warunki zewnętrzne jak wytrzymałość mechaniczna czy termiczna.

NAUKOTECHNIKA Bogdan Martyniak


2 maja 2020
Categories:

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial