• Home
  • MAGICZNY ŁAŃCUCH – W CIENIU WIEŻY EIFFLA

MAGICZNY ŁAŃCUCH – W CIENIU WIEŻY EIFFLA

Iluzja przestrzenna „Magiczny Łańcuch” jest znana od końca lat 80-tych XIX wieku. Jako zabawkę sprzedawali ją drobni sklepikarze przy placu budowy wieży Eiffla w Paryżu. Zabawka była tak absorbującą iluzją, że została opublikowana w kilku gazetach tamtej epoki. „La Nature” w 1888, „English Mechanic and World of Science” w 1888, „The Popular Science News” w 1889.

      

Jednak najbardziej została spopularyzowana przez wędrownych kuglarzy, którzy pokazywali magiczny łańcuch na targowych pokazach dla zarobienia jakichkolwiek pieniędzy. Istnieje pewne poszlaki, że sztuczkę znano już wcześniej, więc trudno określić jej początki. Podczas publicznych pokazów wielu widzów próbowało podpatrzyć jak są zbudowane lub jak są połączone ogniwa łańcucha. Nikomu to się jednak nie udawało. Próbowaliśmy i my podpatrzyć jak jest połączony magiczny łańcuch i też nie udało nam się poprawnie połączyć ogniw. Nawet mając instrukcję jest to trudne do zrobienia i dochodzi do pomyłek. Największe wrażenie na widzach zawsze robiło to, że ogniwa łańcucha były zakute przez kowala czy rzemieślnika od biżuterii w sposób trwały i nie rozerwalny. Jeszcze większym szokiem było to, że mając łańcuch w ręce nie uzyskiwało się efektu spadania. Mógł to zrobić tylko magik na scenie. Wokół pokazu tworzono aurę tajemniczości. Łańcuch podpalano po zanurzeniu w palnej cieczy i tworzono magiczny spektakl mając tylko odpowiednio splecionych kilkadziesiąt metalowych kółek. Popularna zabawka z wielkich miast była cudem i magią dla wsiowej gawiedzi.

W obecnych czasach ogólnej dostępności prawie do wszystkiego, zabawka „Magiczny Łańcuch” jest jedną z bardzo wielu zabawek fizycznych w namacalny sposób pokazujący niedoskonałość oka ludzkiego oraz fascynację prostotą konstrukcji mechanicznych. Każdy może sobie sam zrobić „Magiczny Łańcuch” mając zaledwie 20-30 metalowych kółek. Połączyć je zgodnie z instrukcja i cieszyć się samodzielnie wykonaną zabawką dającą efekt iluzji spadających kółek.


17 maja 2020
Categories:
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial