• Home
  • NAUKOTECHNIKA – BATERIA BAGDADZKA

NAUKOTECHNIKA – BATERIA BAGDADZKA

„Było to lekkie gliniane naczynie bez szyjki, w którym przy pomocy asfaltu umocowano miedziany cylinder. Wysokość wazy nie przekraczała 15 cm. Wewnętrzny miedziany cylinder z denkiem miał średnicę 2,5 cm i wysokość ok. 9 cm. W cylindrze znajdował się całkowicie skorodowany żelazny pręt, umocowany asfaltowym korkiem, przy czym górny koniec pręta wystawał 1 cm nad korkiem i był pokryty szarą, całkowicie utlenioną warstwą metalu, przypominającego ołów. Dolny koniec pręta nie sięgał dna miedzianego cylindra, na którym była warstwa asfaltu grubości ok. 3 mm.”

Tak zaczyna się opis glinianego artefaktu znalezionego w 1936 roku przez profesora archeologii Wilhelma Koniga. Znaleziska dokonano w grobowcu na stanowisku wykopalisk archeologicznych  pod Bagdadem. Tak rozpoczęła się historia i wielki spór naukowców o jeden z 10 najciekawszych artefaktów na świecie. Nazwali ten przedmiot Baterią Bagdadzka i mimo upływu wielu lat jest kością niezgody pomiędzy naukowcami z wielu dziedzin nauki.

Od czasu odkrycia Baterii Bagdadzkiej wykonano wiele doświadczeń i przeszukano wiele archiwów. Zaangażowano w temat wielu naukowców, jednak nikt nie dał jednoznacznej i satysfakcjonującej odpowiedzi dla wszystkich stron. Jeśli już, zdołano domniemać i udowodnić, czym była Bateria Bagdadzka to zaraz pojawiało się 3-4 przeciwników powstałej teorii. Obecnie łatwiej jest znaleźć materiał czym Bateria Bagdadzka nie jest, niż potwierdzić, że jest, tak jak nazwa wskazuje baterią do wytwarzania prądu.

Jedno jest zastanawiające. W grobowcu, w którym odkryto Baterie Bagdadzką znaleziono kilka pozłoconych złotem, miedzianych przedmiotów. Inni twierdzą, że srebrnych. Archeolodzy  stwierdzili, że są pozłocone metodą ogniową, przez zanurzenie w roztopionym zlocie. Inni twierdzą, że są pozłocone metodą rtęciową. Jednak brak jest jakichkolwiek specjalistycznych badań na instytutach hutniczych czy odlewniczych potwierdzających, że są to przedmioty pozłocone metoda ogniową czy rtęciową. Bateria Bagdadzka wywołuje wiele pytać. Jednak jest fantastyczną pożywką dla rozwoju nauki i zainteresowań w wielu dziedzinach. Poczynając od historii po fizykę, chemie, ekonomię.  Obecnie każdy może stworzyć sobie sam Baterię Bagdadzka /oczywiście działający model/ i wyrobić sobie własne zdania, do czego mogła służyć. A może ktoś przeprowadzi proces galwanizacyjnego złocenia z zastosowaniem starożytnych baterii.

NAUKOTECHNIKA

Bogdan Martyniak


10 maja 2020
Categories:

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial