• Home
  • STATKI EGIPSKIE I PRAWO ARCHIMEDESA

STATKI EGIPSKIE I PRAWO ARCHIMEDESA

Podczas badań archeologicznych w Egipcie a szczególnie w korycie rzeki Nil natrafiono na bardzo wiele, wielkich kamieni o wadze 3-4-5 ton. Zastanawiające było: skąd te kamienie się tam wzięły?

Okazało się, że statki egipskie z ładunkiem pływały wykorzystując siłę wyporu wody. Dzięki temu ciężar ładunku pozornie malał  a statek  mimo mniejszej wyporności mógł go transportować. Bez użycia dźwigów i kołowrotów, ładowano a właściwie podpinano czy powiązywano, olbrzymie bloki skalne pod statki i transportowano  je  podczas przypływu Nilu. Statki zanurzano przed podpięciem ładunku wrzucając do nich dużą ilość małych kamieni. Statek zanurzał się i podpinano blok skalny przy pomocy lin. Następnie przerzucano małe kamieni do drugiego statku, który zanurzał się, aby zabrać kolejny ładunek pod statek. Statek z blokiem skalnym podnosił się aż zaczął płynąć.

 

JEŻELI CHCESZ CZYTAĆ DALEJ WPISZ SIĘ NA LISTĘ

Loading...

 

Wartość o którą zmniejsza się ciężar ładunku /bloku skalnego pod statkiem,  jest równa, zgodnie z Prawem Archimedesa ciężarowi objętości wody jaka została wyparta przez objętość bloku.

Jeżeli pod statkiem był podpięty blok granitu o objętości 2 m3 to jego waga przed zanurzeniem była około  5,2 tony. Ponieważ blok wypierał 2 m3  wody to jego waga malała o 2 tony. Czyli statek transportował 3,2 tony. Co stanowi ok. 60 % rzeczywistegociężaru ładunku.

Przypuszcza się, że odkrycia dokonano przypadkowo. Pozostawiono na ziemi kamień z zamocowanymi belkami do niesienia na ramionach. Obok mogły być zaplątane inne belki. Przypływ Nilu spowodował podniesienie ładunku kamienia wraz z belkami.

Archeolodzy odnaleźli małe statki odpowiednio skonstruowane od transportu bloków pod statkami. Maja one odpowiednie otwory do przeciągnięcia lin. Natomiast odnajdywane bloki skalne na dnie rzeki Nil. Świadczą tylko o tym jak wielka musiała być skala transportu wielkich kamieni ta metodą.

                       

 

 


24 maja 2020
Categories:
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial