POKAZ KRIOGENIKI W TEMPERATURZE -200 STOPNI CELCJUSZA W KTÓREJ NAWET RÓŻA ZAMIENIA SIĘ W SZKŁO.

Pokazy z ciekłym azotem pozwalają przybliżyć każdemu magię i tajemnice niskich temperatur. Ciekły azot, którego temperatura wynosi -196 C pozwala odczuć granicę zimna w okolicy temperatury zera krytycznego. Wykonywane doświadczenia wizualnie wyglądają bardzo efektownie.

Naukotechnika wykonuje pokazy na terenie szkół lub na imprezach plenerowych. Niektóre doświadczenia są niesamowite. Powstaje dużo „dymu”, dużo wybuchów, które są następstwem wysokiej rozprężności ciekłego azotu. Każdy może dotknąć bardzo zimnej cieczy i przy okazji zobaczyć jak ciekły azot oddziałuje na otoczenie.

Bananem można przybijać gwoździe. Z balona powstaje kawałek szeleszczącej folii. Gumowa rurka zanurzona w ciekłym azocie zachowuje się jak szkło, a piłeczka pingpongowa z małym otworem wiruje z bardzo dużą szybkością. Róża zanurzona schłodzona o kilkaset stopni po wyjęciu diametralnie zmienia swoje właściwości fizyczne. Początkowo giętka i elastyczna roślina zamienia się w strukturę podobną do szkła. Rzucona na ziemię rozbije się na kawałki.

Balonik z powietrzem zanurzony w ciekłym azocie zaczyna drastycznie się kurczyć ze względu na spadek ruchu cząsteczek we wnętrzu. Po wyjęciu balonika z azotu i ponownym ogrzaniu do temperatury pokojowej balonik wraca do pierwotnych rozmiarów. 

Oczywiście największe zainteresowanie budzi armata bazooka, która z wielkim hukiem wyrzuca balony w kierunku publiki. Całość okraszona jest podstawową wiedzą na temat najniższej temperatury we wszechświecie, skali Celcjusza i Kelvina. Osobom zainteresowanym tłumaczymy jak otrzymuje się ciekły azot, ile kosztuje, jak można go kupić i w czym jest transportowany.

To tylko niektóre z doświadczeń, jakie wykonujemy przy użyciu ciekłego azotu, aby zobaczyć je na własne oczy zapraszamy na zajęcia.