Są to zajęcia interaktywne z poznawania i rozróżniania skał i minerałów występujących na naszej planecie. Tu każdy może zobaczyć, dotknąć, poznać właściwości skał oraz namacalnie samemu je przykleić do tablicy z zestawem minerałów. Tu można zobaczyć jak ostry jest krzemień, jak czarny jest obsydian, jak zbudowany jest granit i jak kruchy jest piaskowiec. Można samemu sprawdzić jak wygląda gnejs czy marmur. Można także porównać takie same kryształy górskie, jednak każdy z nich ma inny kolor – od żółtego cytrynu, przez fioletowy ametyst do czarnego moriona. Prócz tego animator prowadzący zajęcia przedstawia kryształy minerałów, omawia ich właściwości i oczywiście każdy może ich dotknąć, obejrzeć gdyż są to eksponaty ogólnie dostępne na zajęciach. Oczywiście omawiamy skąd się bierze złoto na Ziemi, jak powstają skały osadowe, jak zbudowana jest nasza planeta oraz historię jej powstania od początków dziejów wszechświata. Wiedza o minerałach koncentruje w sobie bardzo szeroką wiedzę ogólną. Dlatego bardzo zależy nam, aby uczestnicy rozpoczęli kolekcjonowanie kamieni albo, chociaż ich zbieranie – bo każdy kamień zawiera w sobie wiedzę ze wszystkich dziedzin nauki.
CHEMIA – minerały są zbudowane z pierwiastków i każdy posiada rozpoznawalne właściwości chemiczne. To właśnie minerały zawierają prawie całą tablicę Mendelejewa.
FIZYKA – minerały posiadają określone właściwości fizyczne jak twardość / diament / kruchość , kolor, kowalność, budowę atomową.
MATEMATYKA – kryształy minerałów są dokładnie określonymi bryłami geometrycznymi. Aby je opisać musi się znać podstawy matematyki.
GEOGRAFIA – minerały występują w określonych rejonach świata. Koniecznie potrzeba znać geografię ich występowania. Państwa, w których się znajdują.
PRZYRODA – Skały wapienne zawierają skamieniałe zwierzęta jak amonity, a węgiel zawiera skamieniałe rośliny, bursztyn zawiera skamieniałe małe latające stworzenia i też potrzeba mieć wiedzę na ten temat.
HISTORIA – Skały osadowe powstawały na przestrzeni dziejów Ziemi i koniecznie musi się tą historię znać. Minerały determinowały dzieje ludzkości – epoka kamienia łupanego, epoka brązu, epoka żelaza i współczesna epoka uranu i krzemu.
RELIGIA – dlaczego Biskupi noszą pierścienie z ametystu, gdzie oddawano dary z jadeitu i nefrytu i dlaczego złoto dla Inków nie miało gospodarczego znaczenia.
INFORMATYKA – jak rozwój informatyki był spowodowany najbardziej popularnym pierwiastkiem na Ziemi – krzemem.
Leave a Reply