POKAZ Z UŻYCIEM POMPY ORAZ KLOSZA PRÓŻNIOWEGO, POKAZUJĄCY ZACHOWANIE CIAŁ STAŁYCH, GAZÓW I CIECZY W WARUNKACH OBNIŻONEGO CIŚNIENIA ATMOSFERYCZNEGO.

Pokaz ten wykonujemy stacjonarnie u nas w centrum, jak i wyjazdowo na terenie szkoły. Podczas demonstracji można zobaczyć doświadczenia pokazujące zachowanie różnych ciał. Balony o niskiej zawartości powietrza – powiększają się. Duży klosz pozwala na bardzo dokładną obserwacje tego doświadczenia przez każdego uczestnika pokazu. Każdorazowo wykonywane jest sztandarowe doświadczenie z próżnią – czyli zagotowywanie wody w temperaturze otoczenia. Doświadczenie obrazuje zależność temperatury wrzenia wody od ciśnienia otoczenia.

Rura Newtona – Piórko i kawałek stali zamknięte w szklanej rurze pokazują, iż spadanie w próżni nie zależy od masy ani od kształtu danego przedmiotu.

Wielkość podciśnienia wspaniale obrazuje doświadczenie z pianką do golenia. Pare kropel pianki do golenia potrafi, w krótkim czasie podczas wypompowywania powietrza zająć prawie całą objętość klosza. Aby pokazać, że dźwięk nie rozchodzi się w próżni wkładamy do klosza wielki megafon z włączoną syreną policyjną, która wyciem ogłusza wszystkich uczestników. Po załadowaniu do klosza, wypompowaniu powietrza dźwięk zanika prawie do minimalnego cichutkiego szelestu. Po wpuszczeniu powietrza pod klosz wyjący megafon znów ogłusza wszystkich uczestników.

Dużo radości i śmiechu powoduje pokaz pakowania próżniowego. Prócz tego, że pokazujemy Paniom jak łatwo spakować wszystkie ciuchy do podróży na wakacje to jeszcze pakujemy także jednego z uczestników do worka próżniowego. Zabawa jest przednia, bo ku uciesze widzów ściśnięty próżniowo w worku klient nie potrafi się z niego wyswobodzić. Próżnia jest naprawdę silna, a może to powietrze atmosferyczne jest silne? To także wyjaśniamy na pokazie.

Każdy pokaz obejmuje słynne na cały świat i całym środowisku fizycznym doświadczenie Burmistrza Magdeburga Otto Von Gericke. Posiadamy półkule magdeburskie o średnicy 40 cm. Dwie duże grupy uczestników pokazów siłują się z wypompowanymi półkulami. Na końcu po wpuszczeniu powietrza do środka, kula sama rozdziela się swobodnie na dwie połówki. Pokazujemy także nieznane w Polsce, ale prezentowane w świecie słynne doświadczenie z balonami – „Dawid i Goliat”. Na swój sposób wydawałoby się, że doświadczenie zaprzecza logice i podstawowym prawom fizyki – a wcale tak nie jest.

Każdy pokaz zawiera oczywiście wystrzały i wybuchy. Strzelamy ze strzelby pneumatycznej na próżnię. Strzelamy piłeczką pingpongową, która przebija podwójne ścianki pudełka kartonowego. A wybuch jest z wielkiej Vacoom Bazooki gdzie wylatujący pocisk ze STEROPIANU robi naprawdę bardzo dużo hałasu.